Novi film: Ferrania P33
Novi film: Ferrania P33

Novi film: Ferrania P33

Film Ferrania je objavila novi crno-bijeli film u 35mm formatu – Ferrania P33. Novi film je “sitnog zrna i definiranog kontrasta”, te je razvijen na osnovu informacija dobivenih od korisnika Ferrania P30 filma.

Po Film Ferranijevoj objavi, novi film “pruža jednostavnije i svestranije iskustvo”, uz istovremeno zadržavanje specifičnog izgleda prethodnog Ferranijinog filma, P30.

Prethodni film, P30, je 80 ASA film vrlo specifičnog izgleda – kontrast je jak, s vrlo tamnim crnim tonovima i blještećim svjetlim tonovima. Film je odličan izbor za sve koji žele velik, gotovo grafički kontrast između svjetla i sjene, ali nije idealan izbor za fotografe koji traže mekani tonalitet i glatke prijelaze crnih tonova, čak niti kada je pushan na 64 ASA. Novi P33 bi trebao omogućiti postizanje istog efekta, bez gubitka sitnog, preciznog zrna i kontrasta. 160 ASA je također puno praktičnije u uvjetima gdje nema dovoljno svjetla za kraće ekspozicije, ili otvorenije blende nisu moguće.

Ferrania P33 film je dostupan u 35mm formatu s 36 ekspozicija, film nema DX kod za osjetljivost, stoga je preporučeno koristiti fotoaparate s ručnim podešavanjem osjetljivosti filma. Ferrania preporuča korištenje film na tvorničkih 160 ASA i ručno razvijanje za najkonzistentnije rezultate. Proizvođač također preporuča izbjegavanje studijskih skenera zbog pretjerano naglašenog kontrasta s pretamnim crnim tonovima i spaljenim svjetlim tonovima.

Film je dostupan odmah, na Film Ferrania web shopu za otprilike 12€1 – jeftiniji je od Cinestil BwXX i Kodak T-Max 100 filmova, ali i skuplji od Ilford Delta 100 i Ilford FP4+ filmova.

Snimljen je čak i promotivni šaljivi video gdje fotograf (Gabriele Micalizzi, spomenut na stranici opisa filma) potpuno nepotrebno brzinski fotografira pejzaže na P33 film u Leica rangefinder aparatu, te agitira film tokom razvijanja nabacujući se s tankom. Video je izazvao negativne reakcije kod nekih fotografa po društvenim mrežama, no zabavan je, s odmjerenom, ali dobrodošlom dozom ruganja. Sjajno!

Proizvođač nije zaboravio ni na dokument s osnovnim uputama i tablicom vremena razvijanja. Tablica vremena je zanimljiva – preporučeni način agitacije se razlikuje od uobičajenog, kontinuirane prve minute za sve razvijače. Svakako vrijedi isprobati i usporediti!

RazvijačRazrjeđenjeTemperaturaVrijeme
D-76stock20°C8 min
D-761+120°C11 min
Bellini Eco21+120°C7 min
Rodinal1+2520°C5 min
Rodinal1+100320°C60 min
Sva vremena su važeća za film eksponiran na 160 ASA
  1. Važeća cijena krajem Veljače 2024, u EU zoni ↩︎
  2. Ekvivalentan Kodaku Xtol i Adoxu XT-3 ↩︎
  3. Polu-stojeći (semi-stand) proces, s jednom agitacijom po satu ↩︎

Osnovni podaci

  • 35mm format,
  • 36 ekspozicija,
  • ISO 160,
  • crno-bijeli proces razvijanja,
  • pankromatski,
  • proizvedeno u Italiji.

Resursi